kupować czy nie - oto pytanie :)

Wymiana doświadczeń związanych z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym, opinie o inwestycjach, inwestorach

kupować czy nie - oto pytanie :)

Postautor: gumiś » 2009-08-26, 18:53

Zastanawialiście się może czy w obecnych czasach, co by nie mówić kryzysu, opłaca się inwestować w nieruchomości??? Mam parę odłożonych groszy i rozważam zainwestowanie je w kupno mieszkania. Inwestycja na początek duża, ale z czasem na pewno by się zwróciła, gdybym chciał wynajmować je np. studentom. Zastanawiam się tylko, czy nie lepiej przeczekać ten moment i zakupić mieszkanie jak już kryzys ostatecznie zostanie zażegnany? Co o tym sądzicie?
gumiś

Postautor: Marian » 2009-08-27, 08:33

Oczywiście że kupować. Skoro masz zgromadzoną gotówkę na koncie, to nie ma się co zastanawiać i czas ją inwestować, póki mieszkania jeszcze tanieją.
Marian

Postautor: impresJa » 2009-08-28, 21:21

Ja też bym inwestowała (gdybym oczywiście miała jakieś zaoszczędzone środki na koncie :-D ). Teraz ciężko uzyskać kredyt na mieszkanie, a ceny nieruchomości prawdopodobnie w przyszłam roku nadal będą spadały. Najlepiej jest kupić mieszkanie pod wynajem, ceny czynszu wciąż rosną, więc jeśli ktoś nie musi się posiłkować kredytami hipotecznymi to opłacalna inwestycja. A jeszcze jak trafisz na ofertę od osoby, która musi sprzedać mieszkanie właśnie z powodu kłopotów finansowych, to cenę można nieźle wytargować.
impresJa

Postautor: Olbik » 2009-08-29, 10:19

Ja bym się trochę bał, inwestować w nieruchomości. Rynek finansowy nie jest jeszcze na tyle stabilny, żeby wykładać taką gotówkę. Uważam, że skoro Polska ma najwyższy w EU wzrost PKB (0,8 %), to według mnie może oznaczać tylko jedno, że kryzys jeszcze w pełni do nas nie dotarł. Dlatego myślę że złe czasy, dla naszej gospodarki dopiero przed nami. Poza tym tyle się czyta o zdecydowanie niekorzystnych prognozach na następne lata że bałbym się ryzykować.
Olbik

Postautor: Roberto » 2009-08-29, 15:43

Ze wszech stron trąbią, że developerzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami, czekając na poprawę sytuacji. Moim zdaniem, może to doprowadzić do stanu, w którym za kilka lat, kiedy będziemy chcieli zakupić mieszkanie, będzie ich po prostu za mało.
Dlatego ja też nie zastanawiałabym się czy kupić czy nie. Ceny mieszkań są teraz nieco niższe, a developerzy nadal chętniej je obniżają. Przy założeniu, że sporą liczbę osób nie stać na zakup własnego M, kupiłbym pod wynajem.
Jeszcze tylko dogodna lokalizacja, najlepiej w jakim większym mieście i kasę można zarabiać łatwo i przyjemnie…
Roberto

Postautor: mgmt » 2009-09-13, 11:28

Zgadzam się z Roberto. Skoro developerzy chęnie obniżają ceny mieszakń, to nie ma sensu się powstrzymywać i inwestować. Pieniądze zalegające w skarpeci czy nawet na lokacie nie przyniosą takich korzyści jak wynajmowanie mieszkania studentom w Krakowie, Wrocławiu czy w Warszawie.
Ostatnio sama z ciekawości przeglądam oferty developerów. Odwiedzam portal firmy.net i tam promujace się biura nieruchomości. Skoro istnieją na takim portalu to znaczy, że są wiarygodne i sprawdzone,a przynajmniej mam taką nadzieję.
mgmt

Postautor: MaKa » 2010-01-28, 17:39

Mój znajomy wrócił ze Skandynawii z pokaźną sumą pieniędzy, zainwestował to 2 lata temu i już jest na +, chociaż był pewien moment, że myślał, że nie będzie dobrze, więc warto się dwa razy zastanowić.
MaKa

BEZPIECZNY ZAKUP MIESZKANIA Z PZFD

Postautor: PZFD Wrocław » 2010-03-24, 15:49

Przy zakupie mieszkania warto pamiętać, że istnieje PZFD, czyli Polski Związek Firm Deweloperskich. Zrzesza on firmy rzetelne, wiarygodne, posiadające odpowiednie doświadczenie w branży deweloperskiej. Firmy te przestrzegają zasad Kodeksu Dobrych Praktyk oraz Katalogu Zasad Umowy Deweloperskiej, które zapewniają bezpieczny zakup mieszkania. Przed dokonaniem tak poważnego wyboru , warto się zastanowić, której firmie i dlaczego powinniśmy powierzyć swoje pieniądze.
PZFD Wrocław

zależy

Postautor: feliks » 2010-08-28, 08:51

NIe na jednej słusznej rady. Zależy od Twojego wieku, na jak długo chcesz zainwestować, czy zajmiesz się sam obsługą tej nieruchomości itd. Niemniej podstawowym czynnikiem jest stosunek ceny nabycia do możliwych przychodów z nieruchomośći - koszty ( w tym podatek od najmu). Pominąłbym oczekiwanie na wzrost wartości nieruchomości, bo to wróżenie z fusów. Dodatkowo taki czynnik, czym się zajmujesz, czy własnoręcznie jesteś w stanie dokonywać napraw, remontów i ogólnie utrzymywaniem stanu lokalu ( lub jego podnoszeniu). Tak więc nie ma generalnej, tylko indywidualne
feliks
feliks

Postautor: andrzej83x » 2012-08-21, 14:56

Według mnie to teraz dość dobry okres na inwestycje w nieruchomości. Ceny mieszkań w największych miastach sporo pospadały więc warto wykorzystać ten moment. Może za kilka miesięcy będzie jeszcze troszkę taniej to jednak inwestycja w nieruchomość jest na lata więc napewno skoro zyskasz. Ja bym wybrał oczywiście duże miasta i dobre lokalizacje, aby wynajmować studentom. A jak się poprawi koniunktura to będzie łatwiej sprzedać takie mieszkanko. Myślę, że w perspektywie kilku lat w takich miastach jak Poznań, Łódź, Katowice czy Kraków, zarobek może wynieść nawet kilkadziesiąt procent nie licząc już kasy z ewentualnego wynajęcia tego mieszkania przez ten okres czasu.
andrzej83x

Kupować!

Postautor: tom7878 » 2013-07-07, 09:16

Warto inwestować w nieruchomości szczególnie jeśli chce się później wynajmować. Ja kupiłem mieszkanie we Wrocławiu i je wynajmuję, zwróciła mi się już połowa pieniędzy które zainwestowałem.
tom7878

Re: kupować czy nie - oto pytanie :)

Postautor: KOronel » 2013-08-28, 13:09

Jak dla mnie warto inwestować w nieruchomości. Ktoś zawsze będzie chciał wynająć mieszkanie, chociaż dla mnie to trochę też strach, czy trafi się na normalnych lokatorów, bo słyszałam o różnych przypadkach.
Awatar użytkownika
KOronel

Postautor: qwe » 2013-09-06, 13:02

Tak, tylko w małym mieście może być problem ze znalezieniem najemcy, będzie trzeba obniżyć cenę, ale wtedy rentowność inwestycji trochę spada. Z kolei w dużym mieście więcej można zarobić, ale też kupno mieszkania pod inwestycję jest drogie...
qwe

Postautor: fiszer » 2013-10-15, 18:26

Chyba warto inwestować, w końcu kryzys się skończy i wtedy popyt (i cena) wzrosną
Dwie super strony technotan.pl i presco warto zobaczyć
fiszer

Postautor: Agencik » 2013-10-31, 12:49

fiszer pisze:Chyba warto inwestować, w końcu kryzys się skończy i wtedy popyt (i cena) wzrosną

Potwierdzam:)
Agencik

Postautor: daniela » 2013-12-05, 03:57

W obecnej chwili to pytanie powinno brzmieć: gdzie kupować?

Zwracam uwagę, że teraz mamy inne czasy niż w latach 2007-2008. Obecnie rynek nieruchomości mieszkalnych to rynek kupującego, a nie deweloperów, który cały czas powtarzali "kupujcie, bo jutro będzie drożej". W związku z powyższym teraz jest tak, że jedne inwestycje będą drożeć (bo mają dobrą lokalizację, jest popyt na mieszkania w danej dzielnicy, jest dobra infrastruktura) ale też wiele nieruchomości będzie tanieć.

Reasumując: warto inwestować ale bardzo ostrożnie i z głową...
daniela

Postautor: leon2233 » 2013-12-05, 15:10

jeśli ma się trochę zaoszczędzonej gotówki to połączyć ją z kredytem i kupować póki mieszkania są tanie. Zgadzam się z @Roberto. Jednak nie ryzykowałbym na tyle gdybym miał wziąć cały kredyt na mieszkanie
leon2233

Postautor: jadzia11 » 2013-12-12, 12:56

Warta chyba teraz zaczekać doi I kwartału 2014 wtedy bedą dostępne kredyty z dopłatami "Mieszkanie dla Młodych" - korzystne szczególnie dla rodzin z dziećmi
http://www.forum-kredytowe.pl - kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości
http://www.hipoteczny-kredyt.info - szczegóły programu "Mieszkanie dla Młodych"
jadzia11

Postautor: kriko » 2014-02-03, 15:42

Wszystko zależy od tego, gdzie się kupuje mieszkanie. Jeżeli nie przeszkadza nam to, że mieszkać będziemy na obrzeżach miast to nie ma na co czekać. Warto już teraz brać mieszkanie z dopłatą mdm, bo są tzw roczne limity przyznanych dopłat. Czekając do końca roku możemy się się spóźnić.

Pozostałe 95% mieszkań nie łapie się na program mieszkanie dla młodych, więc trzeba w tym przypadku spojrzeć na to z innej perspektywy. Osobiście uważam, ze również w tej sytuacji nie warto czekać, ponieważ mieszkania mogą podrożeć. Kryzys zanika
http://www.mwp.pl - blog o mieszkaniach z MdM
kriko

Postautor: hugo » 2014-02-13, 23:59

Myślę, że kryzys jest nieco rozdmuchany, a jeśli chodzi o ceny działek, domów, mieszkań, to raczej mamy spokój i w niedalekiej przyszłości sytuacja może się zmienić na gorsze. Aby co nieco dowiedzieć się więcej na ten temat, poradziłbym odwiedzenie strony http://inwestycje.doradztwofinansowe-efect.net.pl. Ta i podobne strony pozwalają na rozjaśnienie sytuacji.
hugo

Następna

Wróć do Kupno nieruchomości na rynku pierwotnym