Wynajmujący mieszkanie zameldował się bez mojej wiedzy

Wymiana doświadczeń związanych z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym oraz wynajmem; pośrednicy i opłaty. Porady ekspertów z Great House.

Wynajmujący mieszkanie zameldował się bez mojej wiedzy

Postautor: ZeWsi » 2008-04-16, 09:46

Mam mieszkanie w Krakowie. Wynajmuję je od dłuszego czasu. Z osobą, która wynajmuje mam tylko ustną umowę. Ostatnio, co mnie zaszokowało, okazało się, że ta osoba wynajmująca jest już zameldowana bez mojej wiedzy w tym mieszkaniu. Na dodatek zasugerowała mi, że jak "będę się czapiał", to przestanie płacić i nie pozwoli się usunąć z mieszkania? Co to oznacza? Jak urzędnicy mogli ją zameldować do mojego mieszkania bez mojej, właściciela wiedzy? Co robić?
ZeWsi

Postautor: marcinK » 2008-04-18, 15:41

Ciesz sie, że tylko ci si e zameldował i że płaci cały czas. Ja zdłużyłaem sie na lata i kupilem mieszkanie z wariatem z scianą. Ty przynajmniej wiesz, że prędzej czy później się go pozbędziesz, a ja... wole nie mysleć
marcinK

Postautor: kancik » 2008-05-20, 12:09

Hmmm ... mogę się mylić ale wg mojej wiedzy obecnie nie można się zameldować bez zgody właściciela lub nawet bez jego obecności w urzędzie.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie ...

ps. właśnie doszły do mnie ploty, że wystarczy umowa najmu ... grrrr.

Więc jak to jest dokładnie ?
Jak się zabezpieczyć przed "nieplanowanym" meldunkiem.
kancik

Postautor: PiesKoleżanki » 2008-05-20, 14:13

kancik - mylisz się. Żeby sie zameldować nie trzeba mieć zgody właściciela mieszkania. Ba, właściiciel mieszkania może nawet nie wiedzieć tego, że ktoś zameldował sie w jego mieszkaniu. Meldunek - wg. pols. prawa - ma stwierdzac gdzie FAKTYCZNIE ktoś mieszka. A więc meldunek w nie swoim, wynajmowanym mieszkaniu można zrobić występując, bez wiedzy właściciela, o administracyjne stwierdzenie zamieszkania (nie wiem czy tak to się dokładnie nazywa). Przychodzi urzędnik, zapraszasz go do mieszkania, pokazujesz, że masz tam swoje rzeczy. On jeszcze pewnie pójdzie zapytać sąsiadów, czy Cię tu widują - jak potwierdzą, masz meldunek.
PiesKoleżanki

Postautor: PiesKoleżanki » 2008-05-20, 14:19

a jeżeli pytasz jak się zabezpieczyć przed nieplanowanym meldunkiem, to:
1. nie wynajmować nikomu i nigdy mieszkania
2. nie wpuszczać obcych osób do domu, bo moga zostać na dłużej
3. nie opuszczać mieszkania na dłużej, bo ktoś może wejść rozłożyć swoje rzeczy, przywitać się z sąsiadami i wystąć o administracyjny meldunek

Nie wierzysz?! Przypominam jeszcze raz - meldunek nie jest ani potwierdzeniam własności, ani potwierdzeniem zgody właściciela, nawet nie jest potwierdzeniem tego, że legalnie mieszkasz. Potwierdz to, że FAKTYCZNIE mieszkasz, nawet jeżelie wprowadziłeś sie tam całkowicie nielegalnie, bo osobną sprawą jest to gdzie mieszkasz (meldunek), a osobną to czy mieszkasz legalnie.
PiesKoleżanki

Postautor: kancik » 2008-05-21, 08:26

ok

ale w takiem razie czy nie będzie problemu z wymeldowaniem/wyrzuceniem osoby z mieszkania, która sie tam zameldowała bez zgody (może i wiedzy) właściciela.

Pytam pod kątem wynajmowania mieszkania bo sporo przedziwnych sytuacji można się nasłuchać na ten temat ...
kancik

Postautor: Jubei » 2008-05-25, 11:23

PiesKoleżanki pisze:a jeżeli pytasz jak się zabezpieczyć przed nieplanowanym meldunkiem, to:
1. nie wynajmować nikomu i nigdy mieszkania
2. nie wpuszczać obcych osób do domu, bo moga zostać na dłużej
3. nie opuszczać mieszkania na dłużej, bo ktoś może wejść rozłożyć swoje rzeczy, przywitać się z sąsiadami i wystąć o administracyjny meldunek

Nie wierzysz?! Przypominam jeszcze raz - meldunek nie jest ani potwierdzeniam własności, ani potwierdzeniem zgody właściciela, nawet nie jest potwierdzeniem tego, że legalnie mieszkasz. Potwierdz to, że FAKTYCZNIE mieszkasz, nawet jeżelie wprowadziłeś sie tam całkowicie nielegalnie, bo osobną sprawą jest to gdzie mieszkasz (meldunek), a osobną to czy mieszkasz legalnie.

to jest niestety prawda :( . Ale mam jedna rade, dla wynajmujacych, oczywiscie z istoty stosunku nie da sie tego przeprawadzic we wszystkich mieszkaniach, a mianowicie wynajem firmie, ktora bedzie prowadzila tam dzialalnosc gosp. Oczywiscie, ze moze i zrobi tam siedzibe spolki, cos jak meldunek dla firm :), ale eksmisja osob, ktore w danym lokalu nie mieszkaja, tylko maja dzialalnosc jest prosciutka.
Awatar użytkownika
Jubei

Postautor: Jubei » 2008-05-25, 11:25

kancik pisze:ok

ale w takiem razie czy nie będzie problemu z wymeldowaniem/wyrzuceniem osoby z mieszkania, która sie tam zameldowała bez zgody (może i wiedzy) właściciela.

Pytam pod kątem wynajmowania mieszkania bo sporo przedziwnych sytuacji można się nasłuchać na ten temat ...

Bedzie i to spory, zawsze jest... :-/ Tak naprawde, najlepszym wyjsciem i najprostrzym zarazem, jest dogadac sie w wynajmujacym, to zaoszczedza maaase czasu.
cheers
Awatar użytkownika
Jubei

Bez jaj!

Postautor: Ksawery » 2008-05-25, 12:21

Wg mnie z gościem, co melduje sie bez zgody właściciela nie ma dyskusji: ja bym szukał pomocy nawet w CBA - chyba urzędnik wziął kasę, albo nie dopełnił obowiązków - nie chce mi sie wierzyć, żeby w Krakowie przechodził taką procedurę i np. wypytywał sąsiadów, i przeprowadzał całą procedurę!
Ksawery

Postautor: marcinK » 2008-06-03, 14:43

Ksawery, możesz mysleć, że sytucja jest prościutka, ale , niestety, nawet CBA nie pomoże, po tak niesprawiedliwie jest skonstruowane polskie prawo (ustawa o ochronie lokatorów i inne)
marcinK

Myślę...

Postautor: Ksawery » 2008-06-03, 14:49

Akurat tej ustawy dokładnie nie studiowałem, myślę jednak, że zostało naruszone prawo przez urzędnika: domyślam się, ze świadomie - ustawa o ochronie lokatora jest hańbą polskiego systemu prawnego - wiem, ze sporawa jest strasznie trudna, al działałbym z różnych stron - domniemanie korupcji może być zasadne - ja rozumiem, jakby zameldowano np. matkę z niepełnosprawnym dzieckiem, co to ją chronić trzeba, ale jakiegoś "byka": to podejrzane!
Ksawery

Postautor: feliks » 2008-06-15, 22:10

To wszystko przez stare komunistyczne przezytki prawne. Ochrona praw lokatora i ustawa o meldunku. Podobno ten ostatni przepis mają zmienić i uchylić obowiązek meldunkowy. Ale i tak będą w nienoralny sposób chronić tych bez kasy przeciw tym z kasą
feliks
feliks

Postautor: leszek » 2008-06-16, 12:04

sam zamierzałem kupić mieszkanko po wynajem jednak słyszałem już tyle historyjek o nieuczciwych lokatorach i o rożnych brudasach niszczących mieszkanie i niepłacących za wynajem że wolałem jednak z tego zrezygnować. Postawiłem na kupno od dewelopera wykończenie we własnym zakresie a następnie sprzedaż to jest dopiero zysk sprzedałem już w ten sposób 3 kawalerki polecam.
leszek

Postautor: nadia » 2008-06-16, 12:28

Brednie jakieś jak można zameldować sie bez wiedzy właściciela a nawet jeśli to napewno nielegalnie. Ja tam wynajmuje i sobie chwale trzeba tylko dobrze przetestować kogo przyjmuje sie pod dach najlepiej przestraszonych studentow pierwszego roku oni jeszcze nie obyci i dużo muszą sie uczyć wiec szalone plany jeszcze im nie w glowie i zalecam czeste kontrole co tam sie wyrabia stale źródło dochodu zapewnione i tylko żadnego palacza bo smród w mieszkaniu pozostanie jak nic.
Nadia
nadia

Postautor: maniek60 » 2011-02-19, 15:21

Dobre słowa Nadia
Wynajem i kupno w najlepszej cenie tylko u nas! Mieszkania na sprzedaż Kraków – sprawdź już teraz
maniek60

Re: Wynajmujący mieszkanie zameldował się bez mojej wiedzy

Postautor: narciara » 2013-08-01, 14:32

Tak to jest, jak się umawia na gębę. Nigdy się takie umowy nie kończą dobrze
narciara

Postautor: KOronel » 2013-08-28, 13:38

Ja też planowałam kupić mieszkanie pod wynajem, ale akurat w tym czasie usłyszałam historię jak to lokatorzy przestali płacić, a że mieszkali z dzieckiem nie można było ich wyrzucić a jeśli już to zagwarantować im lokum o podobnych standardach. Nie wiem jak to jest możliwe, że z własnego mieszkania nie można wyrzucić lokatora.
Awatar użytkownika
KOronel

Postautor: Kowaaall » 2014-05-25, 18:47

http://adf.ly/oDoy4
Kowaaall

Postautor: adelka54 » 2014-06-12, 15:00

do wszystkiego trzeba się przygotować i podejść do sprawy z głową. Proponowałabym udać się do radcy prawnego, który przygotuje odpowiednia umowę i wtedy można spokojnie wynajmować mieszkanie. Niestety większość ludzi nie myśli o formalnościach w porę i później są problemy.
adelka54

Postautor: klos11 » 2014-09-10, 11:02

w polsce wszystko jest możliwe, ale moim zdaniem to bez sensu wynajmować bez meldunku bo to niby ma się gdzie mieszkać ale w świetle prawa jest się bezdomnym.
klos11

Następna

Wróć do Kupno, sprzedaż i wynajem nieruchomości na rynku wtórnym