Proszę o pomoc-służebność gruntowa

Porad udzielają eksperci z...

Proszę o pomoc-służebność gruntowa

Postautor: ambra1984 » 2011-02-17, 16:29

Witam

Moja mama dostała w spadku działkę z ruiną domu po powodzi.Działka ta leży bezpośrednio przy głównej drodze krajowej.Wybudowała na niej nieruchomość w której jest apteka i inne lokale które są wynajmowane.Działka ta graniczy z OSP i przez ich działki i ich wjazd z drogi głównej wszyscy wjeżdżają.Zanim mama zaczęła budowę musiała mieć pozwolenie od sąsiadów między innymi od OSP, które napisało jej oświadczenie, że zgadzają się na wjazd do budynku.Po jakimś czasie zażyczyli sobie, żeby mama im płaciła najpierw miała być umowa notarialna na służebność gruntu na co oni się nie zgodzili.Dla świętego spokoju podpisała umowę pomiędzy stronami na wjazd za opłatą 100zł/mc co daje kwotę 1200zł rocznie.Niestety strażacy są wyjątkowo złośliwi (dwie osoby) i zaczęli wszczynać awantury i kłótnie z naszymi klientami. Chcemy z nimi ugodowego aktu notarialnego, ale oni sie na niego nie godzą i grożą odgrodzeniem nas od drogi.

Mam pytanie czy mogą odgrodzić jeśli mamy dokument pozwalający na wjazd (imienny) mojej mamy tj ta zgoda w/w

Czy pozostaje nam tylko droga sądowa aby ustalić służebność gruntu?
ambra1984

Witam!

Postautor: rafal-170@wp.pl » 2011-03-28, 21:30

Niestety nie pocieszę Cię ponieważ w sytuacji kiedy właściciele nieruchomości sąsiedniej nie chcą sprawy załatwić ugodowo , to nie pozostaje nic innego jak droga sądowa . Zgodnie z Art. 145 KC Jeśli nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej to właściciel może żądać od właścicieli nieruchomości sąsiednich ustanowienia służebności drogowej czyli drogi koniecznej a jeśli Ci pseudo strażacy faktycznie uniemożliwią dojazd to bez żadnych konsekwencji dla Was możecie przeszkodę usunąć , pamiętając o wcześniejszym wniesieniu wniosku o ustanowienie drogi koniecznej którą w drodze sądowej NAPEWNO sąd ustanowi.
Kolejną kwestią jest , na jaki czas umowa miedzy wami została podpisana i czy ci strażacy w trakcie jej trwania zaczęli wszczynać awantury. Bo zgodnie z art.494 KC , strona która odstępuje od umowy wzajemnej powinna zwrócić wszystkie należności wypłacone do tej pory , ale także możecie żądać odszkodowania jeśli z tytułu zerwania umowy powstały jakieś szkody z waszej strony.
rafal-170@wp.pl

Re: Proszę o pomoc-służebność gruntowa

Postautor: fitnina » 2015-07-10, 13:39

Polecam skorzystać z usług profesjonalisty jakim jest radca prawny! :)
fitnina

Re: Proszę o pomoc-służebność gruntowa

Postautor: paweleke33kk » 2019-01-24, 08:59

Z tego co ja widzę to chyba nikt panu nie pomógł.Z tego powodu jest mi naprawdę bardzo przykro.
paweleke33kk

Wróć do Porady prawne