Umiarkowane nastroje na rynku wtórnym

Umiarkowane nastroje na rynku wtórnym

Postautor: KRN » 2014-01-27, 17:08

Zapraszamy do dyskusji o artykule "Umiarkowane nastroje na rynku wtórnym ".

Przeczytaj artykuł

KRN
Administrator
 
Posty: 4351
Rejestracja: 2007-12-28, 22:03
Lokalizacja: Kraków

Umiarkowane nastroje na rynku wtórnym

Postautor: analityk rynku » 2014-01-27, 17:08

po pierwsze nie kupuje się nieruchomości z pośrednikami, szkoda pieniędzy za podanie adresu

po drugie ceny mieszkań będą tylko ulegać obniżeniu i nie ma co wierzyć w zaklęcia

po trzecie cena wybudowania mieszkania w bloku jest w przedziale 1800 do 2800zł, więc marże deweloperów dalej wynoszą ponad 100%, czyli mają z czego zniżać ceny w za tym muszą pójść spadki na rynku wtórnym.
analityk rynku
 

Umiarkowane nastroje na rynku wtórnym

Postautor: Do analityka » 2014-01-27, 22:15

W takim razie zainwestuj na kontrakcie terminowym i obstaw ,,na spadki'' na mieszkaniowym rynku nieruchomości, zrób lewar dodatkowo i zostań krezusem analityku rynku
Do analityka
 

Umiarkowane nastroje na rynku wtórnym

Postautor: analityk rynku » 2014-01-28, 12:53

GPW nie pozwala na zajmowanie krótkich pozycji na akcjach. Kontrakty terminowe są na WIG. W szczegóły się nie wgłębiałem bo nie mam na to czasu ale opcje sprzedaży też są raczej niedostępne. Odnośnie lewara nie jestem szalony:)

Kolejna sprawa rekomendacje dla banków:

2014 - wymagany 5% wkładu własnego

2015- 10%

2016- 15%

2017 - 20% wkładu własnego

Moje pytanie, skąd młodzi ludzie w Krakowie pracujący na śmieciówkach, na bezpłatnych wiecznych stażach, w firmach outsourcingowych za najczęściej za 2500 brutto mają mieć pieniądze na wkład własny, nie wspominająć już o ratach i odsetkach przez 30 lat. Dodajmy do tego niż demograficzny. A ceny wybudowania budynków można sprawdzić w cennikach, z których się korzysta przy wycenach nieruchomości metodą kosztową. Z moich analiz wynika, że ceny mieszkań będą spadać do poziomu poniżej 4000zł/m2, w nie dalekiej odległości od centrum, wtedy można dopiero myśleć o zakupie.

Chętni przeczytam argumenty mówiące o wzrostach jak ktoś przedstawi?
analityk rynku
 

Umiarkowane nastroje na rynku wtórnym

Postautor: Do analityka » 2014-01-28, 23:16

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym NIEZNACZNIE poszły w górę mniej więcej od połowy 2013r. Większość inwestycji np. na Atal Nadwiślańska, Bronowice Residence, Wiślane Tarasy, Kamienice Wandy AwiM Ukryte Pragnienia, i wiele wiele innych wyprzedały się w 80%-90% i pozostały tylko resztki ! Deweloperzy nie mają zatem powodów do dalszych obniżek. Nowych inwestycji jest wyraźnie mniej niż kilka lat temu wystarczy zajrzeć do archiwum KRN. LC Corp buduje na Grzegórzeckiej wyprzedali w ciągu 2 m-cy od początku sprzedaży 70% mieszkań. Takie są fakty. Oczywiście jest kilka nietrafionych inwestycji których sprzedaż idzie jak po grudzie. Nie zmienia to jednak faktu, że jak ktoś jest w potrzebie żeby kupić, to i tak kupi. I nie będzie go obchodziło czy rynek rośnie czy maleje, czy jest stabilny czy nie. Nie będzie czekał na za pół roku, za 2 lata a może za pięć aż będzie mógł kupić za 3000 zł/ mkw czy za 4000zł/mkw. Po prostu kupi po aktualnej cenie, bo zaspokoi swoją główną potrzebę- być na swoim ! Czy ceny nieruchomości będą spadać? Czy byłbym na tyle cierpliwy by czekać aby w dobrej lokalizacji kupić mieszkanie za 4000zł a nie za 6000zł jak to jest obecnie? Ile miałbym czekać? A jak się nie doczekam? Bo nawet po obecnym kryzysie na Krowordzy czy Grzegórzkach nie kupię za tyle. Cenę ustala rynek. Na razie ludzie kupują. Skąd mają nie pytam, bo nie zaglądam nikomu do kieszeni. To prawda, dalej napędzane jest to kredytami, więc siłą rzeczy istnieje duże prawdopodobieństwo, ze w ciągu 2, 5 a może 10 lat nastąpi tapnięcie. Może mieć ono charakter korekty a może przerodzić się w wielki kryzys makroekonomiczny. I wtedy będą wielkie okazje do zainwestowania. Ale zapewne właśnie wtedy będzie największe prawdopodobieństwo, że stracę pracę albo upadnie mi biznes. więc tak czy siak mogę nie mieć na inwestycje pieniędzy.

Ceny wybudowania budynków+ doliczamy zawsze koszt działki czyli mniej więcej 1000zł/mkwPUM+ koszty pozwoleń, marketingu, prowizji pośredników, ostatecznych negocjacji ze sprzedającym (10%),wyprzedawanie resztek praktycznie na poziomie marży 0%-10% byle tylko zamknąć inwestycję i marża topnieje do realnych 5%-15%. Niż demograficzny podobno Krakowa nie dotyczy, a nawet jeśli to rozumiem, że wyobrażamy sobie te straszne widoki rodem z NRD po upadku muru Berlińskiego gdzie burzono całe bloki a nawet osiedla bo nie miał kto tam mieszkać...no fakt być może kiedyś gdzieś w którejś dzielnicy Krakowa to nastąpi. Wyburzą blok postawią coś nowego o nowej użyteczności, ot tyle.
Do analityka
 


Wróć do okiem pośrednika

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron