Marzy mi się rynek bardziej dojrzały, stabilny i przejrzysty

Postautor: KRN » 2012-11-13, 09:42

Zapraszamy do dyskusji o artykule „Marzy mi się rynek bardziej dojrzały, stabilny i przejrzysty”.

Przeczytaj artykuł

KRN
Administrator

Postautor: Ewa » 2012-11-13, 09:42

Psrednicy mysla tylko o sobie aby zapapac klienta i trzymac go min 6mies na umowie na wylacznosc i ma zapewniona prace ,nie wzne jak ja wykona a klient jest uziemiony .Dlaczego nie negocjowac stawek lub sprzedaz samodzielna bo nikt nikomu nie musi placic aby zapewniac stale wynafrodzenia bo posrednicy uwazja ,ze wszyskie nieruchomosci do sprzedazy powinny im byc dawane ,chore to jakby monopol na zbywanie .Dopoki sa to w wiekszosci dlaniektorych agentow przypadkowe profesje tak bedzie wygladal rynek nieruchomosci.Jezeli podaz przekracza teraz popyt trudno mowic o placeniu przez kupujacego prowizji .Nie wzne jakie sa koszty i naklady pacy nadana oferte zawsze nalezy sie wedlug posrednika jemu standardowa prozwizja od sprzedazy 2-3% i jeszcze od kupujacego byla,kazdy by chcial tak zarabial przy mieszkaniu np za 300tys lub dom za 600tys gdzie posrednik wpisze ogloszenie do systemu i czeka i ma tylko na wylacznosc rowniez najem za 100% czynszu
Ewa

Postautor: 59 » 2012-11-13, 10:57

Szanowna Pani Ewo! Pośrednicy nic nie mają z podpisania umowy na wyłączność i trzymania klienta przez 6 mies. Pośrednicy zarabiają jak znajdą kupca na tą nieruchomość.
59

Postautor: Grzegorz » 2012-11-14, 12:22

Pani Ewo, pośrednik to zawód, a pośrednicy to normalni ludzie, którzy mają rodziny, muszą płacić rachunki itd. Wykonują swoją pracę w dobrej wierze, licząc na wynagrodzenie po zrealizowaniu umowy. Brak wyłączności, sprawia że w prowizjach proponowanych klientom, pośrednicy muszą również skalkulować koszty "nieodebranych mebli do kuchni".
Grzegorz

Postautor: Michał » 2012-11-14, 14:53

Bardzo fajny wywiad brakło mi tylko podkreślenia jak bardzo różni się sam obrót nieruchomości w USA, ponieważ o ile mi dobrze wiadomo nie funkcjonują tam KW na których głównie opiera się obrót nieruchomości w naszym kraju. Tak samo wygląda sytuacja z zawodem notariusza.
Michał

Postautor: Ewa2 » 2012-11-14, 22:23

Pani ewo, proponuję aby ze mną Pani popracowała przez ok.1 mies., myślę że zmieni Pani zddanie na nasz temat. Ma Pni bardzo błedny obraz pracy pośrednika. Nikt tu nie bębni palcami w biurko i nikomu nie zależy aby przyjąć nieruchomość i niech sobie ona wisi na jakieś stronie. Pani też zapewne nie pracuje za darmo. Nie oceniaj kogoś wg siebie.
Ewa2

Postautor: Ewa2 » 2012-11-14, 22:24

Pani ewo, proponuję aby ze mną Pani popracowała przez ok.1 mies., myślę że zmieni Pani zddanie na nasz temat. Ma Pni bardzo błedny obraz pracy pośrednika. Nikt tu nie bębni palcami w biurko i nikomu nie zależy aby przyjąć nieruchomość i niech sobie ona wisi na jakieś stronie. Pani też zapewne nie pracuje za darmo. Nie oceniaj kogoś wg siebie.
Ewa2

Postautor: Artur » 2012-11-14, 22:46

Umowa na wyłaczność może funkcjonować sensownie tylko wtedy, jeżeli pośrednik zadeklaruje (pisemnie, w umowie) jakie usługi w ramach tej umowy wykona. Bo jeżeli jedyne co robi to wykonanie kilku zdjęć i wrzucenie je do swojego systemu, z którego automatycznie oferta importuje się do portali nieruchomościowych (często byle jak z powodu różnic w formatowaniu) i na tym koniec -- to płacenie za to kilkunastu tysięcy złotych jest po prostu absurdalne.
Artur

Postautor: Artur » 2012-11-14, 22:50

Poza tym za każdym razem jak słyszę, że pośrednik działa w interesie zarówno kupującego jak i sprzedającego, to chce mi się śmiać. Pośrednik powinien działać w interesie sprzedającego i ten powinien go opłacać. Jeżeli kupujący także sobie wynajmie pośrednika, który dla niego znajdzie i sprawdzi pod kątem formalnym nieruchomość, to spoko - ten drugi pośrednik też może zarobić. Ale jeżeli pośrednik sprzedającego zgarnia prowizję od kupującego, to coś jest mocno nie halo.
Artur

Postautor: Artur » 2012-11-14, 22:56

Poza tym za każdym razem jak słyszę, że pośrednik działa w interesie zarówno kupującego jak i sprzedającego, to chce mi się śmiać. Pośrednik powinien działać w interesie sprzedającego i ten powinien go opłacać. Jeżeli kupujący także sobie wynajmie pośrednika, który dla niego znajdzie i sprawdzi pod kątem formalnym nieruchomość, to spoko - ten drugi pośrednik też może zarobić. Ale jeżeli pośrednik sprzedającego zgarnia prowizję od kupującego, to coś jest mocno nie halo.
Artur

Wróć do wywiady