Certyfikaty BREEAM, LEED – ekologia czy marketing?

Certyfikaty BREEAM, LEED – ekologia czy marketing?

Postautor: KRN » 2013-03-20, 19:32

Zapraszamy do dyskusji o artykule „Certyfikaty BREEAM, LEED – ekologia czy marketing?”.

Przeczytaj artykuł

KRN
Administrator
 
Posty: 4351
Rejestracja: 2007-12-28, 22:03
Lokalizacja: Kraków

Certyfikaty BREEAM, LEED – ekologia czy marketing?

Postautor: Doświadczony Projektant » 2013-03-20, 19:32

Temat certyfikatów BREEAM jest czysto marketingowym chwytem mającym skłonić osoby nie mjące pojęcia o co chodzi do wyłożenia większych pieniędzy za budynek, który ma bardzo nieiwiele lub kompletnie nic wspólnego z ekologią i oszczędnością energii .

Analogicznie jest z certyfikatem LEED. Można spokojnie powiedzieć , że jest to wyłudzanie pieniędzy od naiwnych.

Wystarczy porównać , dla takich budynków i normalnych biurowców parametry obliczonych charakterystyk energetycznych zgodnie z polskimi przepisami . Jedynymi znaczącymi wskaźnikami świadczącymi o szczędności energii są GREEN BUILDING ( wdrożony przez Komisję Europejską do stosowania w całej UE) lub amerykański ENERGY STAR (ale nie jest on możliwy do zastosowania w Polsce). Najlepszym dowodem na zupełny brak przystawalności certyfikatów LEED i BREEAM do polskiej ( i podobnych krajów) sytuacji jest fakt, że zarówno Niemcy jak i Francja opracowały ( lub jeszcze doskonalą ) własne systemy certyfikacyjne. Japonia przykładowo zupełnie nie korzysta z certyfikatów LEED ani BREEAM stosując od dawna własne CASBE .
Doświadczony Projektant
 

Re: Certyfikaty BREEAM, LEED – ekologia czy marketing?

Postautor: Mirek76 » 2018-03-26, 16:00

Jednak wiele rzeczy zmieniło się od 2013 roku i coraz więcej inwestorów i developerów zdaje sobie sprawę z wartości posiadania certyfikatu. I dotyczy to nie tylko budynków biurowych, ale także budynków mieszkalnych. Budynek posiadający zielony certyfikat powstaje z użyciem nowoczesnych technologii (odnawialne źródła energii, oszczędzanie wody czy energii) - a takie cechy są bardzo docenianie przez kupujących mieszkania. Do pierwszego kwartału 2016 wydano w Polsce 437 certyfikatów, co przekłada się na 247 budynków. W Warszawie np. Osiedle Mickiewicza posiada ten certyfikat. Może i samo kupno takiego mieszkania wiąże się z dużym kosztem, ale koszty utrzymania są dużo niższe. Jeżeli chcemy kiedyś zwalczyć smog to własnie dzięki takim budynkom. Odnośnie certyfikatów BREEAM to firma Ellipsis Energy pomaga w złożeniu raportu do BRE GLOBAL i tym samym uzyskanie certyfikatu. Najważniejsze jest, aby już na etapie projektowania brać pod uwagę wytyczne do certyfikacji.
Mirek76
 

Re: Certyfikaty BREEAM, LEED – ekologia czy marketing?

Postautor: ryszard33332 » 2019-02-05, 09:16

Moim zdaniem ten temat jest za ciekawy żeby krótko go opisać,a na długi tekst nie mam po prostu czasu.
ryszard33332
 
Posty: 1
Rejestracja: 2019-02-05, 09:10


Wróć do dwa słowa o rynku

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron