Kraków - Plac Bohaterów Getta

Kraków - Plac Bohaterów Getta

Postautor: pączek » 2008-07-14, 14:44

Temat będzie trochę z innej beczki. Ponieważ niedawno wręczano nagrodę Archi-Szopy, chciałbym poruszyć temat innego kontrowersyjnego projektu - mianowicie Placu Bohaterów Getta.

Ostatnio zwiedzałem Stare Podgórze i chciałem się przyjrzeć dokładnie rzeźbom, które stoją na Placu (zawsze widziałem je tylko przejazdem). I jakież było moje zdziwienie, kiedy nie odkryłem żadnej tablicy informacyjnej na terenie placu, gdzie byłaby informacja, że 'pomnik' ten poświęcony jest ofiarom getta, które istniało na tym terenie w latach 1941-43 i zginęło tu kilkanaście tysięcy ludzi, w większości Żydów. Na placu stoi jedynie budyneczek, gdzie znajdują się daty 1941-43, do środkowej części można nawet wejść. Myślałem, że chociaż tam będzie jakakolwiek tablica informacyjna, ale nie ma tam nic. Na jednym z krzeseł znajduje się tylko napis, że zostało ono ufundowane przez prezydenta miasta i od tego miejsca rozpoczęła się renowacja placu bohaterów. Na wspomnianym budynku wisi też średnio czytelna mapka z zaznaczonymi granicami getta, oraz ich zmianami wraz zmniejsza niem powierzchni krakowskiej 'dzielnicy żydowskiej'.

Ponoć 'artyści', którzy projektowali 'pomnik' chcieli zostawić odbiorcy wolną interpretację pustych krzeseł - rzeźb ozdabiających plac. Problem jest taki, że żeby interpretować, trzeba wiedzieć, co się interpretuje. Bo i sama nazwa może być przecież myląca - plac ma upamiętniać ofiary getta (nie śmiem poddawać w wątpliwość, iż byli oni bohaterami). Pan z pobliskiej galerii twierdzi, że turyści czesto nie wiedzą, co ten plac symbolizuje, ponoć czesto pytają go, czy chodzi o bohaterów getta warszawskiego.

Strasznie mnie to zbulwersowało. Zastanawia mnie, ile jeszcze takich nieprzemyślanych projektów pojawi się w polskich miastach? Co o tym sądzicie?
pączek

Postautor: feliks » 2008-08-03, 13:29

Pączku, ludzie są glupi. To nawet nie złośliwość, to bezduszność wynikająca z głuptactwa. Takie rzeczy, jakie opisujesz nie dziwia mnie. Rozejrzyj sie dokoła: albo dostaniesz ataku czegoś, albo zobojętniejesz
feliks
feliks

Re: Kraków - Plac Bohaterów Getta

Postautor: zeeshan123 » 2014-12-31, 14:45

Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz - z nowych inwestycji w rozsądnych cenach wydaje się najciekawsza być NOVA na Słowiańskiej: http://masterminvest.pl/inwestycje_aktualne/slowianska_nova/
Projekt architektoniczny wygrał jakąś nagrodę za najlpeszy design, a dodatkowo bardzo blisko jest na Cytadelę - największy chyba park w Poznaniu. Do centrum masz piechotą max. 15 minut.
Mieszkam w pobliżu i sam chętnie bym się tam przeprowadził
zeeshan123

Re:

Postautor: asdasda » 2015-04-22, 11:53

feliks pisze:Pączku, ludzie są glupi. To nawet nie złośliwość, to bezduszność wynikająca z głuptactwa. Takie rzeczy, jakie opisujesz nie dziwia mnie. Rozejrzyj sie dokoła: albo dostaniesz ataku czegoś, albo zobojętniejesz
Uważam podobnie, rece same się załamują ;(
asdasda

Wróć do inne