Czy warto korzystać z usług pośrednika

Postautor: Marek » 2015-06-23, 19:07

Widać, że porad z cyklu "czy należy korzystać z usług pośrednika" - udziela sam Pośrednik! To tak jakby słuchać szefów korporacji Taxi na temat konieczności korzystania z taksówek zamiast MZA!Jak Pośrednik rzetelnie ma wywiązać się ze swoich zadań skoro bardzo często pobiera wynagrodzenie od obu stron transakcji? Z moich doświadczeń (bezpośrednia sprzedaż i kupno kilku mieszkań w W-wie) w obecnych czasach Agencja jest kosztownym, zbędnym a często szkodliwym dodatkiem do sprzedaży mieszkania! Kupujący liczą każdy grosz i nie chcą za podanie kontaktu do sprzedającego (który wcześniej został wyszukany w necie przez AG.) płacić 10 lub 15 tys. zł.Poszukiwane są głównie oferty bezpośrednie.Może ma sens w sytuacji gdy ktoś jest nieporadny, starszy, nie potrafi samodzielnie korzystać z internetu ewentualnie zarabia krocie i nie ma czasu na zajęcie się samodzielnie poszukiwaniami ofert mieszkaniowych!
Marek

Postautor: Sosna » 2015-06-23, 19:24

Uwaga: tekst sponsorowany przez biuro pośrednictwa nieruchomościami.

Półtora roku szukałam mieszkania dla siebie. Oczywiście nie obyło się bez kontaktów z pośrednikami. Wnioski:

1. Często skrajna niedbałość w opisie nieruchomości. Np. reklamowanie mieszkania jako posiadającego KW, gdy jej nie posiadało, mylenie stron świata na którą wychodzą okna (wręcz wskazywanie przeciwnych), mylenie pięter. Również (a nawet przede wszystkim) w przypadku dużych ogólnopolskich biur, np. Metrohouse.

2. Podpiszesz z pośrednikiem umowę, podasz kontakt do siebie i dokładnie opiszesz, czego szukasz - bądź pewny, że albo nie odezwie się wcale, albo zaspamuje cię wszystkimi ofertami, jakie akurat ma pod ręką. Nazw nie podaję, bo z około 20 biur z jakimi miałam kontakt, trafiłam tylko na dwóch rzetelnych pośredników, którzy faktycznie wyszukali ofertę spełniającą w większości moje oczekiwania (tę samą zresztą, niezależnie).

3. Podpisanie przez sprzedającego umowy na wyłączność jest podpisaniem na siebie wyroku. Pośrednik mający wyłączność będzie zainteresowany nie szybką sprzedażą mieszkania, ale znalezieniem kupującego, od którego zgarnie kolejną prowizję, a w imię tego będzie wręcz utrudniał sprzedaż. Znalazłam mieszkanie, które mnie interesowało na tyle, że byłam na 90% zdecydowana na zakup. Nie w ciemno, bo dokładnie znałam okolice i na podstawie opisu i zdjęć bez trudu namierzyłam lokal, a następnie od lokatorów dostałam nr tel. do właściciela. Z właścicielem bezpośrednio umówiłam się na oględziny. Następnie skontaktował się ze mną pośrednik, z którym sprzedający miał umowę na wyłączność, i zażądał ode mnie podpisania umowy (z prowizją). Gdy odmówiłam, przekazał właścicielowi, że nie jestem już zainteresowana ofertą i odwołał "w moim imieniu" umówione spotkanie!!! Pisarek Nieruchomości

4. Jak już ktoś z komentujących zauważył, warto przeczytać i przeanalizować umowę pośrednictwa - nie chroni ona klienta (ani sprzedającego, ani kupującego) przed żadnym ryzykiem. Pośrednicy mają wykupione polisy OC na minimalne obowiązujące kwoty (w ub. roku 25 tys. zł), co przy np. stołecznym rynku mieszkań jest śmieszne. W przypadku wpadki, pozostaje wieloletnia batalia sądowa. Innymi słowy: człowieku, potencjalny sprzedawco/kupujący: jeśli nie chcesz zbyt dużego ryzyka, dokształć się sam, również wykorzystując kontakty z pośrednikami, ale nigdy w pełni na nich nie polegaj.
Sosna

Postautor: kka » 2015-06-23, 20:12

Żadnej z trzech nieruchomości nie udało mi się sprzedać za pośrednictwem agenta. Za pierwszym razem bezpośredni klient zadecydowała się na zakup po 4 dniach od wystawienia oferty sprzedaży przeze mnie. Fart. Kolejny raz, od początku, powierzyłam sprzedaż dużej agencji,z którą podpisana była umowa na wyłączność i która przyprowadziła w ciągu roku 4 osoby, ogłoszenia "wisiały" w serwisach, aktualizowane często dopiero po moich interwencjach. Zgłaszały się do mnie bezpośrednio zainteresowane osoby (kilkanaście osób, które rezygnowały z uwagi na wielomięsięczny czas trwania umowy, pod jej koniec zgłosiła się osoba gotowa poczekać na możliwość dokonania transakcji, która nastąpiła kilka dni po zakończeniu umowy. Towarzyszył nam wszędzie prawnik, którego koszt wynagrodzenia był dziesięciokrotnie niższy niż agencji. Trzecią powierzyłam znanej warszawskiej agencji specjalizującej się w sprzedaży luksusowych nieruchomości(a raczej aspirującej). Po 2 miesiącach oczekiwania na działania, zaniepokojona skontaktowałam się. Właścicielka próbowała wymusić na mnie umowę na wyłączność z prowizja w wysokości 5%+VAT oferując wzamian banner (za 50 zł)i standardowe ogłoszenia. Po czym wyjechała na wakacje. Postanowiłam zakończyć niezaczętą współpracę, niestety, pani zachowywała się dziwnie i nie chciała oddać mi dokumentów i jedynego planu,który nieopatrznie przekazałam. Machnęłam ręką. Sprzedawałam dość długo,ale darowałam sobie agencje nieruchomości. Klient zjawił się nieoczekiwanie i kupił bez negocjacji.Zaangażowałam prawnika,za 1/10 wynagrodzenia agencji.
kka

Postautor: doradzam » 2015-06-23, 20:39

a po co piszecie, jezeli nie chcecie korzystac z biur-- Powinni Ci korzystający zajrzeć na listę PFRN, zawierającą licencjonowanych pośredników- będziecie w dobrych rękach drodzy Państwo, proszę zaufać i nie bać się, ale nikt nie zmusza do tego
doradzam

Postautor: Sosna » 2015-06-23, 20:59

@doradzam

Taaak, "licencjonowani". Przez kogo? Grzecznie przypominam, że od 1 stycznia 2014 nie obowiązują licencje państwowe, znaczy w podanym linku możemy tylko znaleźć byłych licencjonowanych bądź "licencjonowanych" przez prywatne stowarzyszenie.

A komentarze dotychczas zamieszczone (w tym mój) dotyczące "jakości" usług pośredników zapewne w dużej części dotyczą pośredników licencjonowanych jeszcze państwowo, do 2013 r.

Uzupełniając swój komentarz napiszę, że w końcu kupiłam mieszkanie. Wykorzystując fakty, że zostało ono wystawione przez dwóch pośredników, ze zdjęciami umożliwiającymi dokładne namierzenie lokalu i nawiązanie kontaktu z lokatorem, znając warunki rynkowe co do faktycznego zakresu usług i odpowiedzialności pośredników - mogłam wybranemu pośrednikowi niemal podyktować treść umowy i wyznaczyć cenę. Zaoszczędziłam kilka tysięcy zł. Fakt, półtora roku analizy rynku to też z mojej strony konkretny koszt poświęconego czasu. Z tym, że ja chciałam kupić coś na kolejne kilkadziesiąt lat, a sprzedający mają dużo prostszą sytuację - po prostu chcą gotówki.
Sosna

Postautor: Sosna » 2015-06-23, 21:13

@doradzam

A piszemy dlatego, bo myślę, że artykuły na tej stronie śledzą ludzie faktycznie interesujący się rynkiem nieruchomości, umiejący myśleć, mający i/lub zdobywający doświadczenie w tej dziedzinie... i nielubiący WCISKANIA KITU. Niezależnie, czy kit jest wciskany im samym, czy innym potencjalnym odbiorcom. Protestujący 'pro publico bono'.
Sosna

Postautor: AO » 2015-06-23, 22:19

Nie warto wierzyć w te bzdury. Sprzedawanie nieruchomości z udziałem pośredników jest nieopłacalne - wsparcie zerowe, a żądania co do wynagrodzenia niewspółmierne do wykonanych usług. Przechodziłem to w praktyce ponad rok temu na krakowskim rynku i spośród całego "stada" agencji, które pchały się ze swoimi usługami, tylko o jednej mogę powiedzieć, że działała w miarę profesjonalnie. Cała reszta to jakiś idiotyzm w stylu przyprowadzanie klientów, którzy szukają mieszkania 3 pokojowego, podczas gdy sprzedawane ma tylko 2 pokoje, ale przecież metraż i dzielnica się zgadza, to może akurat klientowi się spodoba.

Nabywcę znalazłem samodzielnie w ciągu kilku miesięcy i z całą transakcją nie było żadnych problemów.
AO

Postautor: Zygmunt » 2015-06-24, 00:18

Pośrednicy to złodzieje i tyle. Za co biorą te 3 % i to zarówno od sprzedającego i kupującego? Za wystawienie paru ogłoszeń w necie? To powinien być czyn karalny!
Zygmunt

Postautor: Pośrednik » 2015-06-24, 09:14

Pomimo tego, że pomoc (usługa) w przeniesieniu własności jest prosta jak budowa cepa, to nie rozumiem dlaczego niektórzy psioczą i złorzeczą na Pośredników? Potrafisz nie korzystaj z BON. Nie potrafisz albo nie masz czasu korzystaj z usług bo wiemy więcej od przeciętnego klienta. Wytykanie nam że "bierzemy" 3% jest chamskie i bezzasadne. Komisy biorą 18% a lombardy praktycznie 75%!!!!!!!!. Jak ktoś kupił np nieruchomość za 100.000zł a korzystając z mechanizmu spekulacji sprzedaje ją za 200.000zł to jest o.k. Ale jak pośrednik żąda 3% to jest złodziejem. Was wali zazdrośnicy na łeb!!! Nie jest sztuką mieć towar ale go sprzedać. Jak ja kupiłem działkę za 50.000zł i chcę za moją działkę np 200.000zł to Pośrednik niech bierze ile chce na górkę. Ludzie wam odwaliło zupełnie. Pyszczycie i szczekacie jak wściekła burki. Nie chcesz nie płać, ale też nie oszukuj cwaniaku Pośrednika podstawiając "ustawioną" osobę ażby oglądnęła najpierw mieszkanie. To jest nieuregulowane. Uważam, że powinny być umowy tylko na wyłączność a skończyłyby się oszustwa klientów okradających Pośredników z ich wkładu finansowego i czasu podczas zdobywania zleceń.
Pośrednik

Re: Czy warto korzystać z usług pośrednika

Postautor: Thar » 2015-07-03, 14:37

Pośrednik w obrocie nieruchomościami często kojarzony jest w Polsce jako osoba, która za opublikowanie oferty sprzedaży nieruchomości w kilku portalach internetowych, wyciąga rękę po wielotysięczne wynagrodzenie.
Bo taka jest rzeczywistość, że większość pośredników tak działa.

Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z jednym, renomowanym biurem na zasadach wyłączności. Zawarcie umowy z klauzulą wyłączności niesie za sobą dodatkowe obowiązki dla pośrednika.
A niby jakie, skoro treść umowy jest i tu i tam taka sama (wybiera się tylko tę klauzulę).
Thar

Postautor: michalina3 » 2015-07-06, 12:03

Według mnie, wszystko zależy od dogadania się i spisania odpowiedniej umowy. Czasami pośrednik się po prostu nie opłaca, sprawa jest prosta, wystarczy liczyć.
Super wesele bawiliśmy się przez całą noc - dzięki Piotrek!
Awatar użytkownika
michalina3

Postautor: witold » 2015-09-10, 22:55

a ja polecam <a href="http://www.reklamujdom.pl/partnerzy">dodawanie ogłoszeń do wielu portali</a> bez pośredników monitorowanie ogłoszeń szybka sprzedaż to co zapłacił bym pośrednikowi opuszczam z ceny mieszkania i wszyscy są zadowoleni
witold

Postautor: lilacph » 2015-09-23, 09:47

wystarczy poczytać komentarze by dowiedzieć się, że z pośrednikami rzadko kiedy jest tak miło i kolorowo
lilacph

Postautor: aNDZIA » 2015-12-03, 18:42

A Ja życzę, tym wszystkim co żałują na prowizje pośrednika, że strona kupująca zrobiła ich w balona i żeby stracili sporo kasy to może wtedy pójdą po rozum do głowy, ale to już możę byc za pożno.

Prawie nikt nie wie że Pośrednicy są ubezpieczeni , wiec każda transakcja jest ubezpieczona na ładne tysiące , i pośrednik odpowiada za transakcje finansowo ze swojego ubezpieczenia.

Ale wszyscy sprzedający są tacy mądrzy w sprzedaży wiec życzę powodzenia :)
aNDZIA

Postautor: Marta Kulawik » 2016-02-26, 17:08

Zapraszamy na kolejną edycję spotkania branżowego pośredników nieruchomości RECAMP.PL to już szósta edycja naszego spotkania dla pośredników nieruchomości i z przyjemnością możemy ogłosić, że wszystkie poprzednie edycje zakończyły się wielkim sukcesem. Teraz kolejne spotkanie zaplanowaliśmy w KATOWICACH a odbędzie się już 3 MARCA. Zapraszamy do odwiedzenia naszego wydarzenia na portalu Facebook (https://www.facebook.com/events/626223887515952/). W celu rejestracji oraz uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do odwiedzenia strony: http://evenea.pl/imprezy/biznes-i-przedsiebiorczosc/katowice/recamppl-local-katowice-112320/
Marta Kulawik

Postautor: ktosia13 » 2016-03-15, 20:32

Upatrzyłam sobie domek ale na Słowacji, kto może pomóc mi sfinalizować kupno takiego domu? Zdaje sobie sprawę że tam mogą być inne przepisy prawne, nie wiem od czego zacząć...
ktosia13

Postautor: DIDnieruchomosci » 2016-06-23, 10:54

Z roku na rok powstają nowe sposoby na wyłudzenia pieniędzy, trzeba więc dokładnie sprawdzić przed zawarciem umowy mieszkanie oraz właścicieli. Pośrednik gwarantuje bezpieczeństwo bo zanim oferta dotrze do potencjalnego kupca jest dokładnie sprawdzana. Dzięki temu osoba, która nabywa nieruchomość nie musi się martwić, że zostanie oszukana. Polecam poczytać więcej o zagrożeniach http://www.diddeptula.pl/zagrozenia-i-oszustwa-na-rynku-nieruchomosci.html
Awatar użytkownika
DIDnieruchomosci

Postautor: olamala » 2016-07-19, 15:47

Wszystko zależy od nieruchomości - jeśli jest atrakcyjna i ma się czas na jej obsługę to można podjąć się samemu. Jeśli chodzi o pośredników - to pomogą gdy my nie mamy czasu.
tg budownictwo i jej usługi szpachlowania maszynowego. Z drugiej strony transport wewnętrzny.
olamala

Postautor: Bozena345 » 2016-11-14, 10:41

Oczywiście, że warto chociażby dla bezpieczeństwa. Ja korzystałam z http://www.nieruchomosci-apartament.pl i to uchroniło mnie przed popełnienie błędnej decyzji. Sądzę więc, że warto.
Bozena345

Postautor: 007agent » 2017-03-21, 14:27

Warto tylko i wyłącznie wtedy, kiedy na rynku wtórnym sami nie potrafimy znaleźć sobie odpowiedniego mieszkania, które w pełni odpowiada naszym wymaganiom.
Jak kupowałem mieszkanie, to zapłaciłem 4000 pośredniczce prawie za nic - oprócz tego, że sam dogadałem się ze sprzedającym w kwestii ceny, to jej zadanie polegało tylko i wyłącznie na przygotowaniu umowy przedwstępnej.
Awatar użytkownika
007agent

PoprzedniaNastępna

Wróć do okiem pośrednika