autor: pbrokers » 2011-07-22, 09:37
Mając na uwadze, że zakup mieszkania to nie tylko problem wyboru nieruchomości, ale także szereg innych związanych z tym czynności, dobrze jest wiedzieć wcześniej o pułapkach i sztuczkach dzięki, którym można oszczędzić dużo czasu i pieniędzy.
1. Decyzja o kupnie nieruchomości
Jeżeli przy zakupie planujesz skorzystanie z kredytu, dobrze jest wcześniej sprawdzić zdolność kredytową i szanse na uzyskanie kredytu. Zapoznając się z ofertami banków, dowiemy się o cenach kredytów, warunkach ich otrzymania na konkretny rodzaj nieruchomości, a także aby procedury jego przyznawania były jak najprostsze i możliwe do spełnienia.
2. Wybór nieruchomości
Mając wiedzę na temat możliwości kredytu można przystąpić do poszukiwań nieruchomości. Wiesz już czy i który bank może skredytować potencjalną nieruchomość. Oprócz własnych założeń wiesz na jaką nieruchomość Cię stać, oraz czy jesteś w stanie udźwignąć ratę swojego przyszłego kredytu.
3. Podpisanie umowy przedwstępnej
Gdy już znajdziemy nieruchomość, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania należy podpisać umowę przedwstępną. Wspólnie z developerem określamy warunki transakcji, terminy ostatecznej zapłaty i umowy końcowej. Ponieważ banki mają różne wymagania w stosunku do zaawansowania prac inwestycji, harmonogramów spłat czy też różny czas wydawania decyzji kredytowych, w umowie należy uwzględnić swoją indywidualną sytuację i to, gdzie złożymy wnioski kredytowe.
4. Kompletowanie dokumentów
To najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap całej procedury. Bezpieczniej jest złożyć wniosek w kilku bankach w celu wyeliminowania ryzyka, że któryś bank wyda decyzję odmowną. Niestety wiąże się to ze zwiększonym nakładem pracy, gdyż należy skompletować dużo większą ilość dokumentów, a także poświęcić czas na dostarczenie ich do wielu oddziałów, a także sprawdzenie poprawności i ich zgodności z wymogami banków. Można to zrobić znacznie sprawniej, korzystając z brokera kredytowego, który współpracuje w wieloma bankami i większość formalności załatwi za Nas. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę z iloma bankami współpracuje dany broker.
5. Wniosek kredytowy
Aby mieć pewność, że Twój kredyt będzie do dyspozycji w terminie określonym w umowie przedwstępnej, wnioski składamy w minimum 4 bankach. Jest to szczególnie ważne w kontekście ostatniego okresu na rynku finansowym, w którym zmiany ofert kredytowych następują bardzo szybko, a instytucje pożyczające pieniądze usztywniły politykę wobec potencjalnych klientów. Wypełnianie wniosku jest czynnością, żmudną i czasochłonną, dodatkowo łatwo o pomyłkę, która wydłuży czas rozpatrzenia wniosku, a w skrajnych przypadkach nawet spowoduje decyzję odmowną. I w tym przypadku korzystając w usług doradcy kredytowego oszczędzamy czas i zmniejszamy ryzyko błędów. Warto korzystać z brokerów, którzy taką usługę oferują bezpłatnie.
6. Decyzja banku
Bank potrzebuje obecnie od 7 do 30 dni na podjęcie decyzji kredytowej. To jego ostateczna oferta określająca wysokość, koszty obsługi oraz oprocentowanie kredytu. Po jej wydaniu mamy już pewność co do faktu otrzymania kredytu i jego kosztów. Jeżeli otrzymamy kilka pozytywnych decyzji kredytowych, należy porównać zaproponowane warunki i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Na tym etapie również mogą pojawić się „kruczki prawne”, dlatego warto poradzić się kogoś kto zna procedury bankowe, a także posiada doświadczenie przy udzielaniu kredytów hipotecznych.
7. Warunki
Decyzja banku zawiera zazwyczaj warunki, które musisz spełnić, by otrzymać pieniądze. Mogą to być np. dodatkowe wyjaśnienia dotyczące ciągłości zatrudnienia, uzupełnienie bądź aktualizacja dokumentów, prośba o zlikwidowanie innych zadłużeń lub warunki wręcz niemożliwe do wykonania przez kredytobiorcę. Wówczas bezcenna staje się pomoc specjalisty który potrafi doprowadzić do zniesienia takiego warunku, lub pomoże w jego szybkim i prostym spełnieniu.
8. Umowa kredytowa
Umowa gwarantuje Ci sfinansowanie kupna nieruchomości. Określa cenę, warunki i wszystkie parametry, na jakich pożyczasz pieniądze. Wyznacza też zabezpieczenia jakie musisz ustanowić na rzecz banku, by ten wypłacił pieniądze. Również na tym etapie dobrze jest mieć kogoś, kto wyjaśni nam zagadnienia prawne oraz przypilnuje, aby zapisy w umowie dokładnie odpowiadały wydanej wcześniej decyzji. Należy pamiętać, że część warunków musi również zaakceptować deweloper.
9. Uruchomienie kredytu
Należy dopilnować, aby wszystkie dokumenty niezbędne do wypłaty środków znalazły się w banku dokładnie w takiej formie, jaka została określona w umowie kredytowej. Jeżeli dopilnujemy wszystkiego to po kilku dniach pieniądze trafiają na konto developera.
10. Zakup nieruchomości
Developer przenosi na Ciebie własność nieruchomości poprzez podpisanie aktu notarialnego. Teraz możesz ustanowić hipotekę w księdze wieczystej i ubezpieczyć nieruchomość.
Transakcja zakończona. Gratulujemy!