Dlaczego rośnie rata kredytu?!

Kwestie związane ze zdolnością kredytową, warunki na jakich udzielany jest kredyt, dokumenty potrzebne przy staraniu się o kredyt

Dlaczego rośnie rata kredytu?!

Postautor: Shaohao » 2022-04-08, 11:39

Dzień dobry!

Czy ktoś mógłby mi w jakiś prosty sposób wyjaśnić dlaczego od kilku miesięcy, regularnie podwyższane są raty za kredyty hipoteczne? Nie raz, nie dwa! O co chodzi? Przecież kogo normalnego na to stać?! A ja nadal nie rozumiem dlaczego!! To są bardzo drastyczne wzrosty cen!
Shaohao

Re: Dlaczego rośnie rata kredytu?!

Postautor: michuu » 2022-05-10, 12:47

Ja z kolei zastanawiam się, gdzie jest granica tego absurdu? Oczywiście, że biorąc kredyt liczyłem się z podwyżkami rat, ale - nie o tyle i w tak krótkim czasie! A najgorsze jest to, że coraz głośniej mówi sie o tym, że podwyższanie stóp procentowych wcale nie wpływa dobrze na inflację. Wielu przedsiębiorców, wiele firm ma kredyty, samochody w leasingach, a zatem, kiedy im raty rosną + rosnące opłaty za gaz i prąd - i wszystko inne - to co taki przedsiębiorca robi? Podnosi cenę produktu, który on sprzedaje, produkuje, a co za tym idzie - ceny skaczą w górę dla zwykłego, szarego człowieka.
michuu

Postautor: vitkacky » 2022-05-12, 11:35

Przede wszystkim proszę się zapoznać z historycznymi danymi co do stóp procentowych, referencyjnych, dyskontowych itp., dane od 1998 dostępne na NBP https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy_archiwum.htm

Obniżanie stóp jest zachęcaniem do zadłużania i inwestowania pobudzając gospodarkę. Jednak każdy kij ma dwa końce. Patrząc na historię obecne stopy nie są wcale tak wysokie. Problem w tym, że mentalnie społeczeństwo przyzwyczaiło się do tanich kredytów, nie zważając, że "coś może pójść nie tak", bądź nawet nie mając świadomości jaki będzie koszt raty gdy hipotetycznie stopy wzrosną do X, Y, Z wartości.
vitkacky

Postautor: Detlax » 2022-05-19, 12:58

Podstawy ekonomii, która powinna być tłumaczona "na chłopski rozum" każdej osobie ubiegającej się o kredyt/
Detlax

Wróć do Kredyty hipoteczne