Najem okazjonalny w praktyce

Postautor: KRN » 2013-07-04, 13:54

Zapraszamy do dyskusji o artykule „Najem okazjonalny w praktyce”.

Przeczytaj artykuł

KRN
Administrator

Postautor: Joanna » 2013-07-04, 13:54

Autor artykułu zapomniał dodać, że właściciel lokalu, do którego miałby się przeprowadzić najemca po wypowiedzeniu umowy składa oświadczenie woli, które w każdej chwili może odwołać, a to skutkuje tym, że nasz najemca nie będzie miał się gdzie przeprowadzić, czyli - fikcja. Poza tym powtarza się stwierdzenie, że najem okazjonalny ogranicza prawa lokatora ale jak konkretnie, to nie jest napisane.
Joanna

Postautor: feliks » 2013-10-01, 09:36

do Joanny : jak to może odwołać? Jesteś tego pewna?
feliks

Postautor: zdzich » 2013-12-27, 16:41

bzdura...
zdzich

Postautor: Jerzy » 2014-01-02, 13:14

A czy nie prościej byłoby wprowadzić przepis,który mówiłby,że umowa obowiązuje tylko do momentu w któryn najemca płaci?Miałem przypadek,kiedy najemca nie płacł również tzw.liczników ,prowadził agencję towarzyską a po wyroku sądu okazało się,że jest biedny i nie ma z czego mu ściągnąć.Procedura eksmisji trwała półtora roku a odium tego,że był tu burdel trwa do dziś
Jerzy

Postautor: do Jerzy » 2014-01-07, 15:56

Niezależnie czy zawarta jest zwykła umowa najmu czy umowa najmu okazjonalnego, to wypowiedzieć ją możemy zgodnie z jej treścią lub zgodnie z przepisami KC. Natomiast to, że ją rozwiążemy skutecznie to jedno, a druga sprawa to jak lokator nie opuści lokalu. Więc nie ma co zmieniać przepisów w tej kwestii. Zachowanie formy najmu okazjonalnego znacznie przyśpiesza procedurę eksmisji ale nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Niestety zawsze warto dokładnie sprawdzić najemcę, skoro do zakupu przedmiotu na raty wymagane jest zaświadczenie o zarobkach, to zawsze można o taki dokument poprosić potencjalnego najemcę. Jeśli nie będzie miał dobre intencje i jasno wyjaśnimy dlaczego oczekujemy takiego dokumentu, to nie powinno być z tym problemu.
do Jerzy

Postautor: Katarzyna » 2014-02-12, 17:57

A czy taką umowę najemca moze wypowiedziec bez szkody dla siebie? Mam umowe na rok, w niej zawarto zapis, że w razie wcześniejszego wypowiedzenia tracę kaucję, i tyle. Z przyczyn losowych nie stać mnie już na o mieszkanie, więc wypowiedziałam umowę. A właściciel mnie straszy, że albo zapłacę mu za niewykorzystane miesiące albo wnosi sprawę do sądu. Naprawdę moim obowiązkiem jest zapłacić?
Katarzyna

Postautor: wynajmujący » 2014-04-08, 11:13

sposoby na lokatorów nadużywających ochrony z ustawy: odłączenie mediów, potem wymiana zamków z rzeczami wniesionymi- prawo zastawu. A Wy- jak sobie radzicie?
wynajmujący

Postautor: Piotr » 2014-05-15, 16:10

Dobrze a jak np. mieszkanie do którego mam eksmitować najemcę (najem okazjonalny na czas określony np. na 3 lata) zostanie sprzedane?? Co wtedy??
Piotr

Postautor: Oliwia » 2014-06-19, 18:42

Bzdury czytam od godziny na temat ze prawo stanowi. Prawo jest do d. Co to za prawo ze kaze poppadac wlscicielowi w dlugi a zlodziejowi mieszkac w nie swoim mieszkaniu! PARANOJA jestem zbulweroswana tym prawem bo to nie prawo co chroni zlodzieja Jest najprostsze rozwiqazanie zbey zmeinic prawo, 24 dni na wyprowadzke a jak lokator nie chce polcija sama powinna pomagac wlascicielowi wyrzucic na bruk. a nie ze to wlasciciel zostaje na ulicy i jeszce ma placic a z czego ma placici i traci wtedy mieskanie kredyty rosna itp. Jetsem sama w takeij sytuacji i nie zamierzam czekac kilku lat az wkoncu bank zabierze mi mieszkanie i dodatkowo strace kilkadziesiat tys. zl ktore juz wloizylismy w to mieszkanie bo nie mam juz za co placici, wzeilam kredyt by oplacac rate z wynajmu i NIESPRAWIEDLIWOSCIA JEST TO ZE TO MY MAMY ISC NA BRUK A ZLODZIEJ MOZE ZAJMOWAC TOWJE MIESZKANIE I JESZC E TY PLAC ZA NEIGO TO JEST MASAKRA CO SIE DZIEJE W TEJ POLSCE Zmienili osttanio prawo na najem okazjonalny ale co z tego jak pelno w nim kruczkow prawnych i jeszce znow nie mozesz sam wyrzucic lokatora na bruk tylko musis zlaskaie isc do komronika amiesiace leca i nasze probloemy finansowe tez. Prawo nie mysli wogole o wlascicielu bo jakby myslalo to byloby tak jak napislam, 24 dni na wyprowadzke a jak nie to w asyscie policji wyrzucenia na bruk Do cholery to wkoncu kogo jest to mieszkanie? zlodzieja czy wlasciciela, czxlowiek aktory placi podatki, nie almie prawa??????????paranoja JAK POLSKA LUBI LUDZIOM UTRUDNAIC ZYCIE ZMIENCIE TO PRAWO DO CHOLERY WLASCICIEL POWINIEN MIEC WYLACZXEN PRAWO DO SWOJEGO LOKALU I BASTA
Oliwia

Postautor: Kra » 2014-07-01, 12:27

Rynek wynajmu w naszym kraju nie istnieje, bo państwo chroni złodziei mieszkań. Wpuszczenie kogoś do swoje mieszkania to potężne ryzyko utraty swojej własności.
Kra

Postautor: Stanisław » 2014-10-31, 21:13

Jeżeli chcesz mieć kłopoty wynajmij mieszkanie, to mój życiowy błąd. Już 4 lata sadzę się z lokatorem, który nawet nie płaci za media. Teraz mnie zaskarżył za nękanie, bo domagałem się swoich pieniędzy od tego człowieka. To tylko w Polsce jest możliwe!
Stanisław

Postautor: Emeryt najemca » 2014-12-17, 03:12

Zaloze sie ze zadnego utrudnienia dla wlascicieli nie bedzie. Zawsze znajda sie klienci dla ktorych wynajem okazjonalny na 10 lat bedzie pasowal. Dla najemcow natomiast beda wielkie klopoty. Wlasciciele wynajmujacy mieszkania najemcom beda teraz szukac tylko i wylacznie najemcow okazjonalnych podczas gdy najemcy szukajacy czegos na dluzsza mete (nawet dozgonna w przypadku najemcow w wieku prawie emerytalnym) nie beda mogli znalezc niczego. I co wtedy? Czy pojda mieszkac na ulice? Wyglada na to ze tak. Poniewaz wlasciciele nie beda chcieli wynajmowac mieszkan emerytom, ludziom starszym czy zniedoleznialym z powodu nie tylko wieku ale jakichs schorzen. Nikt nie chce trzymac kogos obcego starszego lub emeryta w swoim mieszkaniu. Nawet gdy wlasciciel tam nie mieszka tylko wylacznie wynajmuje. Nikt nie chce starszych poniewaz obawia sie klopotow jak to ze taki najemca moze zaczac chorowac a nawet umrze i co wtedy potem? Jezeli wynajem okazjonalny okaze sie popularny to wynajem standartowy wogole przestanie w praktyce istniec. Ja osobiscie tego doswiadczylem bo przez 3 lata szukalem mieszkania i znalazlem tylko pokoj w mieszkaniu gdzie mieszka inny emeryt i on jest glownym najemca. Mozna liczyc tylko na litosc wlascicieli.... Ale przerabiane to bylo w latach dwudziestych I trzydziestych w zeszlym stuleciu.
Emeryt najemca

Re: Najem okazjonalny w praktyce

Postautor: alicjaF » 2015-01-17, 23:15

Nie ma znaczenia czy najem okazjonalny czy zwykly, zawsze jest ryzyko, ze najemca przestanie placic. Ja wynajmowałam studentce tylko pokoj. Przy podpisaniu umowy byli nawet jej rodzice. Ale jak widać rodzice po 50 tacy sami oszuści liczący na okazje, ze może się uda zrobić wlasciciela w h..a! i ucza takich rzeczy swoje dzieci. Na zakończenie najmu pani studentka już magister nie zechciała zaplacic za prad i gaz i udawala ze nie wie ze musi zaplacic. sprawa skonczyla się w sadzie. został wydany nakaz. W dzisiejszych czasach studenci to patologia, nic nie robia a chcą mieć wszystko....bo im się należy bo studia skonczyli. Jak chcą wynajmować a nie maja kasy to do roboty! albo niech mamusia zapłaci. Ale nie mamuska tez oszustka....smiechu warte. ostrzegam przed Pania Martą F. magister wydziału sztuk pięknych woj. kujawsko-pomorskie. mogą być kłopoty.
alicjaF

Postautor: Irek » 2015-03-02, 22:08

Jak należy interpretować konieczność zgłoszenia Umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego?

Czy trzeba zarejestrować każdą nową Umowę Najmu, czy też zgłosić po prostu sam fakt wynajmowania mieszkania bez potrzeby przedkładania kolejnych nowych Umów Najmu???Proszę o ewentualne komentarze na: igrek5@op.pl
Irek

Postautor: Piotr » 2015-03-10, 10:17

Irek pisze:Jak należy interpretować konieczność zgłoszenia Umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego?

Czy trzeba zarejestrować każdą nową Umowę Najmu, czy też zgłosić po prostu sam fakt wynajmowania mieszkania bez potrzeby przedkładania kolejnych nowych Umów Najmu???Proszę o ewentualne komentarze na: igrek5@op.pl

Proszę nie podawac maili, to jest forum publiczne, wiec tu piszemy dla WSZYSTKICH.
A z tego co wiem, nie trzeba zglaszac umowy najmu do US. można się rozliczyć na zasadach ogolnych albo w picie 28. ale więcej proszę poszukać na innych forach na temat pana interesujący.
pozdrawiam.
Piotr

Postautor: życzliwa » 2015-12-09, 12:46

Ważne żeby pamiętać, że nie cała umowa najmu okazjonalnego musi zostać podpisana w formie aktu notarialnego - wystarczy samo oświadczenie o poddaniu sięrygorowi egzekucji (http://umowanajmu.info/jakiej-formie-sposob-mozna-podpisac-umowe-najmu-okazjonalnego-mieszkania/). Inne dokumenty mogą być w zwykłej formie pisemnej.
życzliwa

Postautor: wawi » 2017-07-06, 14:11

Powiem szczerze, że nie słyszałem o tym i wydaje się to byc ciekawym rozwiązaniem. Chyba muszę podrążyć temat jeszcze.
Awatar użytkownika
wawi

Postautor: kamil22 » 2017-08-24, 11:53

bardzo dobrze ze się udało
kamil22

Postautor: gregory2213 » 2018-02-15, 16:08

Witam. Szukam porady.
Jestem parę dni przed podpisaniem umowy na najem okazjonalny. Umowę podpiszemy u notariusza.
Według właściciela, którego mieszkanie chcę wynająć, podczas podpisywania tej umowy musi być ze mną właściciel mieszkania, do którego mogę zostać eksmitowany.
Tu moje pytanie. Czy rzeczywiście właściciel mieszkania musi stawić się osobiście u notariusza podczas podpisania umowy? Czy nie wystarczy mi ksero aktu własności i dokument, w którym właściciel tego mieszkania zgadza się na taką eksmisję do tego mieszkania?
Z góry dziękuję za wszelkie rady.
gregory2213

Wróć do prawo