nowa hipoteka - proszę o poradę

Porad udzielają eksperci z...

nowa hipoteka - proszę o poradę

Postautor: malik75 » 2011-04-27, 14:28

Witam wszystkich,
przed wejściem w życie zmiany ustawy o hipotece zawarłem umowę przedwstępną kupna mieszkania od dewelopera oraz równoległe umowę kredytową z bankiem. Jeden z zapisów umowy kredytowej stanowił, że po zawarciu umowy przyżeczonej wyodrębnione będą dwie hipoteki
1. Hipoteka zwykła - na wartość 200 tys. zł
2. Hipoteka kaucyjna - do wartości 100 tys. zł
Po wejściu w życie zmian w ustawie bank zaproponował mi aneks do umowy określający, że po zawarciu umowy przyżeczonej nowa hipoteka całkowita (zgodna z nowymi przepisami) będzie wynosić 340 tys. zł (przedtem w sumie hipoteka zwykła + kaucyjna wynosiły 300 tys.) zł.
Aneks podpisałem (proszę o łagodny wymiar kary).
Ale ciągle nurtuje mnie pytanie, czy bank nie przecholował. Wierzytelność główna jest na 200 tys. zł, więc z tego co udało mi się na razie doczytać, to nowa hipoteka może stanowić 150 % wierzytelności głównej.
Jeśli tak jest jak myślę, to na podstawie jakich argumentów mógłbym zawnioskować do banku o zmniejszenie przyszłej hipoteki.
Pozdrawiam
malik75

Re: nowa hipoteka - proszę o poradę

Postautor: jadzia11 » 2013-12-12, 14:46

Wartosc chyba troche zawyzona.
http://www.forum-kredytowe.pl - kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości
http://www.hipoteczny-kredyt.info - szczegóły programu "Mieszkanie dla Młodych"
jadzia11

Postautor: Kred.pl » 2013-12-14, 05:47

Witam,

Moim skromnym zdaniem bank postąpił w tym przypadku w zgodzie z obowiązującym prawem. Inna sprawa, że wykorzystał obowiązujące przepisy prawne do maksimum na swoją korzyść. Ale od tego ma on sztab prawników, głowiących się także nad tym, jak zabezpieczać swoje wierzytelności do ostatniej złotówki...

W tym przypadku chodzi Panu zapewne o tzw. nadzabezpieczenie?

Istotnie przyjęte jest, aby suma zabezpieczenia na hipotece stanowiła do 150% wierzytelności (uwzględnia to ewentualne roszczenia wierzyciela, czyli w tym przypadku banku, z tytułu zaciągniętego kredytu hipotecznego ale także roszczenia o odsetki kredytowe oraz o ewentualnie przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne). Jednak nie każda suma zabezpieczenia przekraczająca 150% wierzytelności jest nadzabezpieczeniem.

Z nadzabezpieczeniem mamy do czynienia gdy nadmierne zabezpieczenie jest rażące i trwałe, czyli gdy "suma hipoteki w oczywisty sposób przekracza wysokość wierzytelności głównej, odsetek i innych należności ubocznych"

W rozumieniu ustawy o księgach wieczystych i hipotece nadmiernym zabezpieczeniem NIE jest więc każda sytuacja, w której suma hipoteki przewyższa sumę zabezpieczonych wierzytelności. Musi był tu spełniony warunek rażącego i trwałego nadzabezpieczenia.

Interpretacja jest w tym przypadku taka, że stosowanie w praktyce bankowej ustanawiania hipoteki na poziomie wyższym niż 150% wierzytelności jest dopuszczalne.

Może pan dochodzić w sądzie obniżenia sumy zabezpieczenia , ale czy uda się panu udowodnić, iż bank w sposób "rażący" ustanowił nadzabezpieczenie, skoro to "tylko 40 000 PLN" ponad przyjętą wartość...Ponieważ nie ma tu granic liczbowych więc rozumie Pan chyba, że udowodnienie tego w sądzie będzie niezmiernie trudne. A jeżeli jeszcze był to kredyt hipoteczny we frankach albo w euro, to pełnomocnik banku nie będzie miał żadnych problemów z wyjaśnieniem zagrożeń względem wierzytelności wynikających z wahań kursów walut...
Awatar użytkownika
Kred.pl

Postautor: pawel377878 » 2019-03-04, 09:56

Teraz bardzo dużo osób bierze hipoteki i z tego powodu ludzie zawsze są bardzo zadowoleni bo mają swój prywatny dom.
pawel377878

Wróć do Porady prawne